Objaśnienie zasad bezpieczeństwa fotelików samochodowych: Co oznacza pomarańczowa etykieta na foteliku samochodowym?
Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię, co oznacza pomarańczowa etykieta na foteliku samochodowym? Ta etykieta oznacza, że Twój fotelik samochodowy jest bezpieczny. Są na niej wymienione normy, z którymi fotelik jest zgodny:
-
R129 znana także jako i-Size to najnowsza norma bezpieczeństwa. Maxi-Cosi zdecydowanie zaleca używanie fotelików zgodnych z tą normą. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o najnowszych przepisach i regulacjach w odniesieniu do fotelików samochodowych.
-
Foteliki spełniające wymogi starszej normy R44 są nadal dostępne, ale od 1 września 2023 r. nie będzie można ich produkować na terenie UE ani importować do UE (nie dotyczy to obecnych zapasów). Od września 2024 r. foteliki zgodne z normą R44 nie będą już dostępne w sprzedaży detalicznej. Pamiętaj jednak, że nie ma powodów do obaw, ponieważ używanie fotelików zgodnych z normą R44 będzie dozwolone jeszcze przez co najmniej 8 lat, a więc możesz nadal przewozić dziecko w posiadanym obecnie foteliku.
Pytania
Gdzie znajduje się pomarańczowa etykieta?
Pomarańczową etykietę z nadrukiem znajdziesz pod spodem lub z boku fotelika. Stanowi ona potwierdzenie, że fotelik spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa określone w europejskiej normie bezpieczeństwa.
Czym różnią się od siebie foteliki samochodowe produkowane wg norm R44 i R129?
R129 to najnowsza norma wprowadzona w 2013 r. Foteliki samochodowe spełniające jej wymogi są poddawane bardziej rygorystycznym testom i zapewniają lepszą ochronę głowy oraz szyi w porównaniu ze specyfikacjami normy R44. Norma R44 odnosi się do wagi dziecka, natomiast foteliki samochodowe zgodne z normą R129 są pogrupowane według wzrostu dziecka. Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między normami R44 i R129, kliknij tutaj.
Mimo że obecnie obowiązujące przepisy w odniesieniu do fotelików samochodowych zezwalają na używanie fotelików zgodnych z normami R44 lub R129, Maxi-Cosi zaleca używanie fotelików spełniających wymogi normy R129. Należy pamiętać, że od 1 września 2024 r. sprzedaż fotelików samochodowych zgodnych z normą R44 będzie zakazana w UE, natomiast korzystanie z nich będzie dozwolone jeszcze przez co najmniej 8 lat, zatem nie ma konieczności wymiany obecnie posiadanych fotelików i można w nich nadal przewozić dzieci.
Czy i-Size jest tym samym co R129?
Tak. Norma R129 dotycząca fotelików samochodowych obejmuje kategorię i-Size, która stanowi gwarancję, że dany fotelik pasuje do pojazdu z pozycją siedzenia i-Size. Należy zwrócić uwagę, że niektóre foteliki samochodowe są bardzo duże i mogą nie pasować do pojazdu z pozycją siedzenia i-Size; te większe foteliki również posiadają homologację R129, ale nie można o nich powiedzieć, że są zgodne z „i-Size”.
Czy moje dziecko może podróżować w każdym foteliku samochodowym?
Nie. Należy przestrzegać zaleceń podanych na posiadanym foteliku samochodowym i na pomarańczowej etykiecie.
-
Na fotelikach samochodowych zgodnych z normą R129 podano granice wzrostu dziecka, które można w nich przewozić. Korzystając z fotelika samochodowego, należy upewnić się, że dziecko nie jest niższe ani wyższe niż podany dopuszczalny przedział wzrostu.
-
Foteliki samochodowe oznaczone kodem R44 są podzielone na grupy odpowiednio do wagi dziecka. Grupa 0+ (od urodzenia do 13 kg), Grupa 1 (9–18 kg) oraz Grupa 2/3 (15–36 kg). Musisz wybrać fotelik samochodowy z grupy odpowiedniej dla Twojego dziecka. Pamiętaj również, że dzieci o wadze do 9 kg. muszą zawsze podróżować tyłem do kierunku jazdy.
Czy fotelik samochodowy z homologacją R44 może jednocześnie spełniać wymogi normy i-Size?
Nie. Pomarańczowa etykieta określa, czy fotelik jest zgodny ze standardem bezpieczeństwa R44 czy R129. Zgodność z normą R129 oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa.
Jakie informacje znajdują się na pomarańczowej etykiecie?
W świetle prawa należy używać fotelika samochodowego z pomarańczową etykietą homologacji wg norm europejskich R44 lub R129. Zabronione jest używanie fotelików nieposiadających żadnej z tych etykiet.
Należy również zwrócić uwagę na pomarańczową etykietę fotelika samochodowego z homologacją R44. Kod R44 powinien być zakończony cyframi 03 lub 04. Foteliki samochodowe wyprodukowane przed 1995 r. i homologowane wg norm R44/01 lub R44/02 nie są już zgodne z przepisami, zostały wycofane ze sprzedaży i nie mogą być używane. We wrześniu 2024 r. foteliki zgodne z normą R44 zostaną wycofane ze sprzedaży detalicznej. Pamiętaj jednak, że nie ma konieczności wymieniania obecnie używanego fotelika — używanie fotelików zgodnych z normą R44 będzie dozwolone jeszcze przez co najmniej 8 lat.
Co oznacza obecność pomarańczowej etykiety na foteliku samochodowym?
Pomarańczowa etykieta homologacji R129
-
Na pomarańczowej etykiecie znajdują się nazwa marki, typ fotelika samochodowego oraz dopuszczalny przedział wzrostu dziecka.
-
Numery E1 oraz „030063” pozwalają połączyć fotelik samochodowy z oficjalnymi raportami z testów.
-
R129/03 oznacza normę, według wymogów której fotelik jest testowany (R129), oraz wersję normy (3. aktualizacja).
Pomarańczowa etykieta homologacji R44
-
Oznacza ona, że Twój fotelik jest zgodny z europejską normą bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na dwie ostatnie cyfry: powinny to być 04 (najnowsza wersja) lub 03. Foteliki oznaczone kodem R44-01 lub R44-02 zostały wycofane z użytku i sprzedaży od 2008 r., ponieważ nie spełniają aktualnych norm bezpieczeństwa.
-
Foteliki z homologacją R44-04 lub R44-03 dzielą się na trzy kategorie homologacji: uniwersalna, półuniwersalna i odpowiednia do konkretnego samochodu. Homologacja „uniwersalna” oznacza, że fotelik został zatwierdzony do montażu we wszystkich samochodach, chociaż należy zawsze sprawdzić, czy dobrze pasuje do pojazdu. Więcej informacji znajduje się poniżej w sekcji „Typy oznaczeń”.
-
Homologacja wagowa (grupa). Czasami w homologacji występuje litera Y, która oznacza, że dany fotelik samochodowy jest wyposażony w uprząż z pasem w kroczu.
-
Europejski wskaźnik homologacji.
-
Oznacza kraje, w których fotelik uzyskał homologację: 1=Niemcy 2=Francja 3=Włochy 4=Holandia itd.
-
Numer homologacji. Pierwsze dwie cyfry (04) oznaczają, z którą wersją fotelik jest zgodny, w tym przypadku R44/04.
-
Niepowtarzalny numer konkretnego fotelika nadany na potrzeby testów i śledzenia.
-
Szczegóły produkcji: tydzień i rok, w tym przypadku: tydzień 7, rok 2006.
-
Numer referencyjny artykułu producenta.
-
Kod EAN
-
Kod kreskowy
-
Nazwa producenta produktu
Typy oznaczeń
Występują trzy kategorie homologacji fotelików samochodowych: uniwersalna, półuniwersalna i odpowiednia do konkretnego pojazdu. Na tej podstawie można określić, czy dany fotelik pasuje do danego samochodu.
- Homologacja uniwersalna
Jeżeli fotelik jest oznaczony uniwersalną etykietą homologacyjną, oznacza ona, że nadaje się do użytku w każdym samochodzie. Jeśli jest to fotelik samochodowy ISOFIX, należy używać punktów mocowania ISOFIX w samochodzie, w tym górnego pasa kotwiczenia top tether lub nogi stabilizującej. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi pojazdu, aby sprawdzić, czy samochód spełnia wymagania „uniwersalnych fotelików dla dzieci z ISOFIX”. Dla Twojego komfortu wszystkie foteliki samochodowe Maxi-Cosi mają homologację uniwersalną. Przejrzyj nasz asortyment tutaj.
- Homologacja półuniwersalna
Jeśli fotelik samochodowy ma homologację półuniwersalną, oznacza to, że może być używany w większości pojazdów. Dla bezpieczeństwa należy sprawdzić listę pojazdów, do których pasuje dany fotelik. Jeśli dany model samochodu znajduje się na liście, masz pewność, że fotelik jest odpowiedni.
- Homologacja odpowiednia do konkretnego pojazdu
Oznacza specjalne foteliki samochodowe dopuszczone do użytku tylko w konkretnym samochodzie. Samochód ten musi znajdować się na liście dopasowania producenta fotelika.