Od jakiego wieku można przewozić dziecko w wózku spacerowym przodem do kierunku jazdy?
Większość specjalistów podziela opinię, że najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia komfortu i prawidłowego rozwoju dziecka jest przewożenie noworodka w gondoli lub wózku spacerowym tyłem do kierunku jazdy, tak aby miał on kontakt wzrokowy z rodzicem. Niemniej nie ma przepisów nakazujących konkretny kierunek ustawienia siedziska w wózku spacerowym ani wskazujących konkretny wiek. Zależy to od preferencji rodzica i dziecka. Aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, przedstawiamy zalety obu możliwości.
Od jakiego wieku dziecko może siedzieć pionowo w wózku spacerowym?
Niezależnie od preferencji co do ustawienia względem kierunku jazdy specjaliści uważają, że pozycja płaska leżąca jest najzdrowsza dla noworodka. Aby mu to zapewnić, najłatwiej zamontować gondolę na stelażu wózka spacerowego. Nawet jeżeli planujesz tylko krótki spacer, nie należy przewozić dziecka w pozycji siedzącej, aż skończy cztery lub pięć miesięcy. Mniej więcej tyle czasu potrzeba, żeby mięśnie głowy i szyi mogły się na tyle rozwinąć, by dziecko mogło podróżować w bardziej pionowej pozycji. Ten moment nadejdzie, gdy zauważysz, że dziecko potrafi siedzieć samodzielnie lub z niewielką pomocą.
Przejrzyj nasz asortyment wózków dla dzieci od pierwszych dni życia.
Jakie są zalety przewożenia dziecka przodem do rodzica?
Od urodzenia do mniej więcej dziewiątego miesiąca życia kontakt wzrokowy ma kluczowe znaczenie dla komfortu i prawidłowego rozwoju dziecka. Badania wykazują, że przewożenie dziecka przodem do rodzica może sprzyjać rozwijaniu umiejętności społecznych i językowych.
-
Wożąc dziecko w wózku przodem do siebie, możesz utrzymywać z nim kontakt wzrokowy, co pozwala niemowlęciu się zrelaksować.
-
Mówienie do dziecka, nawet jeśli ono nie odpowiada, jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju mowy. Wielu rodzicom łatwiej mówić do dziecka, gdy na nie patrzą.
-
Ustawienie dziecka przodem do siebie daje także większe poczucie kontroli i bezpieczeństwa, ponieważ cały czas widzisz, co dziecko robi.
Dowiedz się więcej na temat korzyści płynących z przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.
Jakie są zalety przewożenia dziecka przodem do kierunku jazdy?
Gdy dziecko rośnie, przejawia coraz większe zainteresowanie otaczającym światem. Dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy ma lepszy widok na otoczenie niż dziecko ustawione w stronę rodzica. Oglądanie wspólnie z dzieckiem tych samych rzeczy sprzyja rozwojowi kompetencji językowych, ponieważ możesz pokazywać dziecku świat i nazywać poszczególne obiekty.
Przełożenie siedziska przodem do kierunku jazdy: czy potrzebny jest okres przejściowy?
Wielu rodziców pyta: „Kiedy mogę zacząć wozić dziecko przodem do kierunku jazdy?” Odpowiedź brzmi: „Wtedy, kiedy będzie to odpowiadało Tobie i dziecku”. Obserwuj zachowanie dziecka, a zauważysz ten moment. Po zmianie ustawienia siedziska, tak aby dziecko podróżowało przodem do kierunku jazdy, nie zapominaj o konieczności obserwowania i nadzorowania pociechy. Jeśli zauważysz, że dziecko jest zestresowane, być może warto w takiej sytuacji odwrócić siedzisko i poczekać, aż dziecko będzie starsze. Można też zmieniać ustawienia siedziska na krótko, żeby zobaczyć, jak dziecko reaguje i ułatwić mu przystosowanie się do nowych widoków. Dzięki takim zmianom dziecko ma czas na oswojenie się z nową sytuacją.
Siedzisko wózka ustawiane w dwóch kierunkach - wózki na każdy spacer
Nie musisz decydować się na ustawienie siedziska w jednym kierunku. Aby zapewnić sobie i dziecku maksymalny komfort i elastyczność, wybierz wózek z siedziskiem ustawianym w dwóch kierunkach, z którego można korzystać w obu pozycjach w zależności od tego, co robisz w danym momencie oraz od nastroju dziecka. Zapoznaj się z ofertą dwukierunkowych wózków Maxi-Cosi, które pozwalają zmienić kierunek ustawienia siedziska za pomocą dwóch kliknięć.
Przeczytaj więcej naszych porad i wskazówek, aby dobrać optymalny wózek do swoich potrzeb.